omidam
20 بهمن 1401 - 11:46

الحشد الشعبی: نگران حمله آمریکا به کاروان‌های عازم سوریه هستیم

مدیر ستاد اطلاع‌رسانی سازمان الحشد الشعبی با اعلام ارسال کمک‌هایی به زلزله زدگان سوریه تاکید کرد که نگرانی در خصوص حمله آمریکا به کاروان‌های کمک به زلزله‌زدگان سوریه وجود دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «مهند العقابی» مدیر ستاد اطلاع رسانی سازمان الحشد الشعبی عراق در گفت‌وگو با المیادین  اعلام کردکه سازمان الحشد الشعبی کمپین بزرگی را برای کمک به مردم سوریه راه اندازی کرده و  کمک‌های پزشکی و غذایی  در حال ارسال است و تیم های فنی مهندسی برای آوار برداری نیز به سوریه اعزام شده اند.

مهند العقابی تاکید کرد:  ما با سوریه روابطه دیرینه‌ای داریم و رابطه ما با آن دارای پیوندهای عاطفی است و از روز اول  وقوع زلزله، نشست‌های اضطراری برگزار کردیم.

مدیر ستاد اطلاع رسانی سازمان الحشد الشعبی تصریح کرد که  هر انسان شریفی باید در کنار سوریه و ملت آن بایستد ، ملتی که از محاصره تحمیلی و تروریسم رنج دیدند و می‌بینند.

وی در ادامه افزود:تیم‌های جستجو و نجات الحشد الشعبی برای کمک به کسانی که در زیر آوار مانده‌اند، حضور دارند و کمپین جمع آوری کمک‌ها در عراق  راه‌اندازی کردیم و کسانی که این کمپین را  آغاز کرده‌اند، همان‌هایی هستند که در جریان مقابله با گروه تروریستی «داعش» با ما همکاری کردند.

مهند العقابی  تاکید کرد: ما در خصوص آمریکا نگرانی‌هایی داریم که کاروان‌های خودروها و کامیون‌های عازم سوریه را بمباران کند.

 

در ادامه این گفت‌و گو آمده است:  ما از جانب آمریکایی در امان نیستم و جهت اطلاع بگویم  که به دنبال حرکت کامیون‌های کمک‌های ما از عراق به سوریه، آمریکایی‌ها هواپیماهای خود را به پرواز در آوردند.

العقابی با تاکید بر اینکه آنچه ما به آن اهمیت می‌دهیم جنبه انسان دوستانه است و  شاهد درد و رنج ملت سوریه هستیم اعلام کرد: الحشد الشعبی در وضعیت اضطراری و آماده باش خواهد بود.

وی افزود: نیروهای الحشد الشعبی  کامیون، جرثقیل، تجهیزات پزشکی و غذایی به سوریه فرستاده‌اند و ما کمک‌های  بیشتر ی خواهیم فرستاد.

سازمان الحشد الشعبی روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به اقدامات فوری بشردوستانه و در راستای دستورات دولت عراق برای ایستادن در کنار سوریه، کمپین الحشد الشعبی تحت نظارت «فالح الفیاض» رئیس این سازمان، برای امداد رسانی به آسیب دیدگان از زلزله‌ای سوریه آغاز شد.

در این بیانیه آمده است: الحشد الشعبی تلاش‌های خود را برای کمک به مقابله با آثار زلزله ویرانگر از طریق عملیات امداد، جستجو و نجات در زیر آوار ساختمان‌های فروریخته و تلاش‌های مرتبط در زمینه کمک‌های اولیه توسط گردان‌ها و بیمارستان‌های صحرایی بسیج کرده است.

وزارت بهداشت سوریه در آخرین آمار خود از شمار قربانیان و زخمی‌های زلزله مهیب در  این کشور اعلام کرد که تاکنون هزار و 262 نفر جان باخته و 2 هزار و 285 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

مرکز ملی زلزله چهارشنبه شب اعلام کرد که یک زلزله جدید 4.3 ریشتری در عمق 30 کیلومتری مرزهای سوریه و لبنان ثبت شد.

کمک‌های انسانی از کشورهایی از جمله ایران، الجزایر، عراق، ونزوئلا و امارات  به سوریه اعزام شده است.

«احمد الدرزی» تحلیلگر سیاسی سوری در این زمینه اعلام کرد، تحریم‌های آمریکا علیه سوریه عملیات نجات زلزله‌زدگان را بسیار دشوار کرده است. این مسئله تنها محدود به قانون سزار نیست بلکه تحریم‌های جدید موسوم به «قانون کپتاگون» نیز محاصره سوریه را از همه مرزها تنگ‌تر کرده و ارسال تجهیزات لازم برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله با سختی‌های زیادی روبه رو شده است.

با وجود اینکه 3 روز از زمین‌لرزه ویرانگر ترکیه و سوریه گذشته اما تاکنون تنها ایران و روسیه و لبنان و چند کشور دیگر بوده‌اند که با شکستن محاصره آمریکا و غرب و بدون توجه به پیامدهایی که ممکن است در نتیجه امدادرسانی به زلزله‌زدگان سوریه با آن مواجه شوند، به کمک مردم این کشور شتافتند. ناظران امور بر این باورند که اگر تحریم‌های ظالمانه آمریکا نبود مقابله با تبعات زمین‌لرزه بزرگ سوریه به مراتب آسان‌تر می‌شد و تعداد زیادی از مردم نجات می‌یافتند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1029256