omidam
20 بهمن 1401 - 14:47

افزایش نرخ تورم در آلمان در ماه ژانویه

بر اساس گزارش اداره آمار فدرال آلمان نرخ تورم در این کشور در ماه ژانویه دوباره کمی افزایش پیدا کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، مصرف کنندگان در آلمان اخیراً از قیمت های بالاتر تا حدودی آسیب بیشتری دیده اند. نرخ تورم پس از یک دوره کاهش دوباره به 8.7 درصد افزایش پیدا کرده است. با این حال، همه چیز باید برای سال جاری به طور کلی بهتر به نظر برسد.

تورم در آلمان در ابتدای سال همچنان بالا بود. بر اساس گزارش اداره آمار فدرال آلمان، قیمت مصرف کننده در ژانویه نسبت به ماه مشابه سال گذشته به طور متوسط ​​8.7 درصد افزایش یافته است. اقتصاددانان اخیراً انتظار افزایش شدیدتری داشتند.

در ماه دسامبر نرخ تورم همچنان 8.6 درصد بود، اما با توجه به بازنگری در آمار، این رقم همچنان قابل تغییر است. دفتر فدرال آلمان می خواهد جزئیات را در 22 فوریه ارائه دهد. همچنین قیمت کالاها و خدمات این بار نسبت به ماه قبل یک درصد رشد داشته است.

"مایکل هایس"، اقتصاددان ارشد HQ Trust هم گفت: این افزایش احتمالاً در درجه اول به این دلیل است که مصرف‌کنندگان گاز و گرمایش منطقه‌ای مجبور شدند دوباره پیش پرداخت‌های کامل را در ژانویه بپردازند. علاوه بر این، به جای کاهش قیمت اما قیمت سوخت کمی افزایش یافت. تنها نفت گرمایشی باعث تسکین جزئی قیمت در بخش انرژی شد.

برای سال 2023 به طور کلی، موسسه تحقیقات اقتصاد کلان و چرخه تجاری (IMK) که نزدیک به اتحادیه های کارگری است، انتظار دارد نرخ تورم کمی بیش از پنج درصد، پس از بالاترین ارزش از زمان تأسیس جمهوری فدرال آلمان یعنی 7.9 درصد در سال 2022 اندازه گیری شود. "سباستین دالین"، مدیر علمی IMK گفت: آلمان از اوج تورم عبور کرده است، و این به طور فزاینده ای با پیشرفت سال آشکار خواهد شد.

کارشناسان انتظار داشتند که نرخ تورم در ابتدای سال افزایش یابد - همچنین به این دلیل که اداره آمار وزن سبد مورد استفاده برای تعیین نرخ تورم را تغییر داد.

نتایج جدیدترین بررسی نشان می دهد آلمانی‌ها بیش از همه از تورم احساس تهدید می کنند و 67 درصد نگران آن هستند. برای 47 درصد، درگیری‌های نظامی که آلمان می‌تواند مستقیماً در آن دخالت داشته باشد، تهدیدی شخصی است، برای 46 درصد، از دست دادن درآمد بزرگترین تهدید است.

درآمد کارمندان در آلمان کمتر و کمتر می تواند با تورم همگام شود. اداره آمار فدرال آلمان روز سه شنبه گزارش داد که دستمزدهای واقعی در سال 2022 برای سومین سال متوالی کاهش یافت. به ویژه، تورم 7.9 درصدی ناشی از قیمت انرژی، افزایش 3.4 درصدی دستمزدهای اسمی را به طور کامل از بین برد و همچنین قدرت خرید کارکنان را به منفی کاهش داد. اینکه آیا تغییری در سال جاری رخ خواهد داد به مذاکرات جاری دستمزد نیز بستگی دارد.

بر اساس محاسبات موقت، اداره آمار فدرال آلمان برای دستمزدهای واقعی، کاهش متوسط 4.1 درصدی نسبت به سال قبل را ارزیابی کرد. این بیشترین کاهش قدرت خرید از زمان شروع سری آماری در سال 2008 است. براین اساس نرخ تورم بالا قدرت خرید مصرف کنندگان را کاهش می دهد. مردم می توانند کمتر و کمتر با یک یورو کاری انجام دهند که این تأثیر قابل توجهی بر مصرف خصوصی در پایان سال 2022 داشته است. یورگ کرامر، اقتصاددان ارشد کامرز بانک آلمان توضیح می دهد: مصرف کنندگان از فرسایش قدرت خرید خود در نتیجه تورم بالا در امان نیستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1029754